Εδώ θα βρείτε νέα & ανακοινώσεις που αφορούν όλα τα μέλη του Συστήματος καθώς και γονείς και φίλους.
Το Σαββατοκύριακο 24 και 25 Σεπτεμβρίου 2016 η 2η Κοινότητα Ανιχνευτών Πάτρας συμμετείχε στην 195η επέτειο της Άλωσης της Τριπολιτσάς.
Οι Ανιχνευτές έχοντας ορμητήριο την Πάτρα ξεκίνησαν το ταξίδι τους για την Τρίπολη όπου θα συμμετείχαν ενεργά στο πρόγραμμα εορτασμού για την επέτειο.
Το Σάββατο το απόγευμα πήραν μέρος στην λαμπαδηδρομία που είχε διοργανωθεί από το Δήμο και τους Προσκόπους της Τρίπολης καταλήγοντας στην Πλατεία Άρεως.
Την Κυριακή το πρωί συμμετείχαν στην καθιερωμένη παρέλαση, η οποία λαμβάνει χώρα στο κέντρο της πόλης με τη συμμετοχή αναπήρων πολέμου, φιλαρμονικών, μαθητών και μαθητριών των σχολείων, αντιπροσωπειών ιστορικών πόλεων, χορευτικών συνόλων, συλλόγων, των Προσκόπων, των Οδηγών τμημάτων των Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας.
Παράλληλα με την διεξαγωγή των τοπικών δρώμενων οι Ανιχνευτές διαχύθηκαν στους δρόμους της πόλης όπου χωρισμένοι σε ομίλους πραγματοποίησαν πρωτογενή έρευνα πάνω στην Ιστορία και στη Λαογραφία της Τρίπολης.
Το 2ο Σύστημα Προσκόπων Πάτρας με υπερηφάνεια στέλνει τις πιο εγκάρδιες ευχές του για καλή επιτυχία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016, στον φουνταριστό παίκτη της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας Υδατοσφαίρισης και παλαιό πρόσκοπο του 2ου ΣΠ Πάτρας, Χριστόδουλο Κολόμβο.
Χριστόδουλε θα είμαστε δίπλα σου σε κάθε αγώνα.
Καλή αρχή το Σάββατο και καλή δύναμη.