Αγιασμός νέας προσκοπικής χρονιάς
    Μονοήμερη εκδρομή στο Δρέπανο
    2η Κοινότητα Ανιχνευτών στην Κέρκυρα

Εκδρομή Αγελών 2ου Συστήματος Προσκόπων Πάτρας στα Ιωάννινα

Τα δύο τμήματα των Αγελών του Συστήματος μας πραγματοποίησαν το Σαββατοκύριακο 10-11 Μαρτίου την καθιερωμένη χειμερινή εκδρομή, με προορισμό τα Ιωάννινα. Τα λυκόπουλα με τη συνοδεία των Ενήλικων Στελεχών είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με την ιστορία και παράδοση της πόλης των Ιωαννίνων. Πραγματοποίησαν εξορμήσεις στο νησί που βρίσκεται στη Λίμνη Παμβώτιδα και αφού το εξερεύνησαν, επισκέφθηκαν το Μουσείο Αλή Πασά. Επίσης είχαν την ευκαιρία να δουν από μέσα το Κάστρο της Πόλης, όπου στεγαζόταν το μεγαλύτερο διοικητικό κέντρο της Ελλάδος την περίοδο της Τουρκοκρατίας, καθώς και να θαυμάσουν τα αριστουργήματα που εκτίθενται στο Μουσείο Αργυροτεχνίας.

Τα μέλη του Συστήματός μας που συμμετείχαν στην Εκδρομή φιλοξενήθηκαν στο χώρο του 1ου Συστήματος Προσκόπων Ιωαννίνων όπου το ευχαριστούμε θερμά για την φιλοξενία του.

#ageli #ekdromi #ioannina #scoutsofgreece #scouts2patras