Διήμερη Εαρινή Εκδρομή της 2ης Ομάδας Προσκόπων Πατρών στην Ελαία

Το Σαββατοκύριακο που μόλις πέρασε (18-19/05) η Ομάδα του Συστήματός μας μαζί με την 10η Ομάδα Πατρών πραγματοποίησε την καθιερωμένη διήμερη εκδρομή της στον κατασκηνωτικό χώρο της Ελαίας, Νομού Μεσσηνίας. Στόχος της εκδρομής ήταν η εξοικείωση των παιδιών μας με τον χώρο που θα φιλοξενήσει για μία ακόμη φορά τις θερινές μας κατασκηνώσεις. Οι Πρόσκοποι διέμειναν σε σκηνές, ενώ παράλληλα δημιούργησαν μόνοι τους όλες τις απαραίτητες κατασκευές ανέσεων για την διαβίωσή τους στο δάσος κατά την διάρκεια του διημέρου. Από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν, ενδεικτικά, αναφέρουμε την διεξαγωγή τουρνουά παραδοσιακών προσκοπικών αθλημάτων, καθώς και την δράση κοινωνικής προσφοράς με τον καθαρισμό μεγάλου μέρους του θαλάσσιου μετώπου της περιοχής. Δεδομένων των παραπάνω, οι Πρόσκοποι της 2ης και 10ης Ομάδας ολοκλήρωσαν με αυτόν τον τρόπο την ετήσια προετοιμασία τους για το μεγάλο προσκοπικό γεγονός της χρονιάς, αυτό (της 62ης) Κατασκήνωσης στην Ελαία.

Θα είμαστε όλοι εκεί!

#ekdromi #omada #elaia #scoutsofgreece #scouts2patras